Alzheimer – jak sobie poradzić?
Ból i choroby Leczenie i profilaktyka objawy przyczyny zdrowie

 Alzheimer – jak sobie poradzić?

Alzheimer – jak sobie poradzić? Alzheimer to choroba bardzo trudna nie tylko ze względu na przebieg, ale również ze względu na radykalne zmiany w życiu bliskich osoby chorej. Diagnoza zwykle jest dla nich zatrważająca, ponieważ każdy doskonale zdaje sobie sprawę z czym wiąże się ta choroba.

Skąd się to bierze i ile osób na to choruje?

Alzheimer to choroba wieku starczego. Początkowe objawy często są bardzo mylne, ponieważ sugerują normalnie pojawiające się z wiekiem problemy z pamięcią oraz koncentracją. Dopiero wtedy, kiedy stadium rozwoju staje się coraz bardziej zaawansowane bliscy zaczynają dostrzegać, że dzieje się coś niepokojącego. Alzheimer to choroba, która powstaje w wyniku zwyrodnienia tkanki mózgowej. Z racji tego obserwuje się nadmierną utratę neuronów. Objawy bywają bardzo różne i trudno jest je uogólnić. Prawda jest jednak taka, że bliscy muszą się przygotować na to, że choroba będzie postępować a osobie starszej będzie coraz trudniej samodzielnie funkcjonować i konieczna będzie niestety wzmożona opieka nad nią.

Czy można to leczyć?

Niestety nie. Leczenie farmakologiczne pozwala jedynie na to, aby poniekąd hamować proces rozwojowy. Dużym problemem jest to, że niedługo coraz więcej osób będzie zapadać na tę chorobę. Spowodowane jest to wydłużeniem się średniej życia i starzeniem się naszego społeczeństwa. Czasem bliscy osób chorych postanawiają zapewnić im godziwą opiekę w domach spokojnej starości. W pewnych sytuacjach jest to zupełnie zrozumiałe, ponieważ opieka wymaga wielu wyrzeczeń. Choroba jest dla rodziny niesamowicie trudna. To wielka przykrość zajmować się człowiekiem, który przez lata był dla nas tak bliską osobą a teraz w ogóle nas nie poznaje. Z czasem chorzy w ogóle przestają samodzielnie funkcjonować. Nie potrafią sami się ubrać, wykonać podstawowych potrzeb fizjologicznych. Ważne jest również to, że jest to choroba dziedziczna, dlatego warto wcześniej wykonać odpowiednie badania, aby wiedzieć czy problem dotyczy również nas samych i czy możemy zapaść na tę niezwykle dziwną dolegliwość.

Sprawdź również

Dodaj komentarz