Ból i choroby Leczenie i profilaktyka

Diagnostyka raka wątroby

Jeżeli zaliczasz się do grona osób cierpiących na zapalenie wątroby typu B bądź C, albo na inne ciężkie choroby związane właśnie z tym narządem – pamiętaj, iż szansę wykrycia u Ciebie raka wątroby są zdecydowanie większe aniżeli u osób zdrowych.

Konieczne zapoznaj się z listą badań jakie musisz wykonać by potwierdzić bądź wykluczyć wystąpienie u Ciebie tego schorzenia. Większość przypadków wykrycia raka wątroby rozpoczyna się od zdiagnozowania marskości wątroby. Choroba ta predysponuje do wykrycia nowotworu często najpierw prowadzi do marskiej przebudowy tego narządu, a dopiero w drugiej kolejności do pojawienia się procesu rozrostowego.

Stąd też tak wiele mówi się o tym, iż pacjenci z marskością wątroby powinni regularnie udawać się na profilaktyczne badania w kierunku raka wątroby. Pierwsze objawy tego nowotworu to nasilające się zmęczenie, osłabienie, wyniszczenie, ból brzucha, gorączka czy żółtaczka. W zależności od lokalizacji guza może dojść do niewydolności wątroby z obrzękami i wytworzeniem krążenia obocznego. Do badań przesiewowych w raku wątroby należą: oznaczenie stężenia alfafetoproteiny oraz badanie obrazowe (USG, TK). Na raka wątroby w Polsce rocznie umiera 2,5 tys. osób (z przewagą mężczyzn). Zdecydowana większość zmian rozwija się w wyniku wcześniej przebytych chorób. Okres pomiędzy zarażeniem się wirusem a powstaniem choroby to 30-50 lat, rak wątroby występuje głównie u osób po 50 r.ż. Większość guzów to przeżuty z innych nowotworów. Najczęstszym nowotworem pierwotnym wątroby (ok. 85% przypadków) jest rak wewnątrzkomórkowy. Pozostały odsetek to rak wywodzący się z dróg żółciowych.

Czynnikami ryzyka zwiększającymi szansę wystąpienia raka wątroby z całą pewnością jest: marskość wątroby, nadmierne spożywanie alkoholu, stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych czy zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B bądź C. Profilaktyka zachorowań na raka wątroby obejmuje: umiarkowane spożywanie alkoholu, zapobieganie zarażeniem WBW, stosowanie niehormonalnych metod antykoncepcji oraz bezwzględne wyrzucanie całych produktów spleśniałych.

Sprawdź również

Dodaj komentarz