Ból i choroby Leczenie i profilaktyka

Główne przyczyny bólu pleców

Choroby kręgosłupa i bóle pleców należą należą do najczęstszych dolegliwości cywilizacyjnych współczesnych czasów. Sprzyja im siedzący tryb życia, brak ruchu, zaburzenia postawy, dźwiganie ciężarów, ciężka praca fizyczna oraz nadwaga, które skutkują osłabieniem mięśni i więzadeł kręgosłupa. U źródła bólu mogą leżeć jednak również poważne schorzenia, których nie można lekceważyć. Przyjrzyjmy się pokrótce, co może wywoływać podobne dolegliwości.

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu pleców jest dyskopatia, wywołująca nagły, rwący ból, promieniujący aż do kończyn dolnych. Często uniemożliwia on swobodne chodzenie i wyprostowanie się, niejednokrotnie pojawiając się w wyniku pochylenia ciała lub podniesienia ciężkiego przedmiotu. W takich przypadkach powinniśmy unikać nadwyrężania kręgosłupa i nachylać się, nie wyginając całej sylwetki, lecz uginając lekko nogi w kolanach. Należy oczywiście zgłosić się do lekarza – w skrajnych przypadkach dyskopatia może prowadzić do całkowitego unieruchomienia ciała.

Częstą przyczyną bólu pleców jest również nieprawidłowe siedzenie: aby uniknąć trudności z kręgosłupem, powinniśmy siedzieć przy biurku w pozycji lekko odchylonej do tyłu, unikając garbienia się. Z kolei podczas oglądania telewizji lub czytania nie powinniśmy siedzieć na zbyt miękkim i niskich kanapach, które powodują obciążenie lub nienaturalne wygięcie kręgosłupa. Plecy nadwyrężamy również podczas długiego noszenia butów na wysokim obcasie (zwłaszcza w trakcie zakupów) oraz dźwigania zbyt dużych ciężarów na siłowni.

Zła postawa podczas siedzenia, noszenie ciężkich toreb na jednym ramieniu oraz wady genetyczne mogą skutkować wystąpieniem skoliozy, czyli bocznego skrzywienia kręgosłupa, które jest kolejną przyczyną bólu pleców. Najczęściej rozwija się w wieku dziecięcym i objawia m.in. niesymetrycznym ułożeniem łopatek. Jeśli zareagujemy odpowiednio wcześnie, będziemy mogli wyleczyć chorobę za pomocą odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych, zaleconych przez ortopedę.

Ból pleców i kręgosłupa nie musi być związany jedynie z dolegliwościami układu kostnego: powodować go mogą także inne schorzenia, m.in. choroby nerek, rak piersi i prostaty z przerzutami do kręgosłupa. Dlatego też w razie każdej przewlekłej dolegliwości kręgosłupa najlepiej będzie wybrać się do lekarza, który pomoże nam określić źródło bólu.

Sprawdź również

Dodaj komentarz