Rehabilitacja fizyczna po urazie kręgosłupa
ból pleców

Rehabilitacja fizyczna po urazie kręgosłupa

Rehabilitacja fizyczna po urazie kręgosłupa jest długim i odpowiedzialnym procesem. Wymaga przede wszystkim wytrwałości i cierpliwości od pacjenta. Wysokiej jakości wynik powrotu do zdrowia w dużej mierze zależy od pozytywnego nastawienia. Z wiekiem metabolizm w organizmie zwalnia, a regeneracja wolniejsza. W takich warunkach rehabilitolog powinien bardziej zwracać uwagę na stan psycho-emocjonalny pacjenta.

Rodzaje urazów kręgosłupa

Urazy kręgosłupa są najbardziej prawdopodobne w wyniku wypadku, upadku z wysokości. Ponadto istnieje wysokie prawdopodobieństwo takich obrażeń u sportowców i w miejscu pracy. Uraz kręgosłupa jest często złamaniem aparatu kręgowego z uszkodzeniem rdzenia kręgowego, stłuczeniami lub przemieszczeniem kręgów. Urazy kręgosłupa są podzielone według ciężkości oraz na urazy z uszkodzeniem rdzenia kręgowego i bez uszkodzenia rdzenia kręgowego. Dodatkowo wprowadza się podział ze względu na obszar uszkodzenia – uraz kręgosłupa szyjnego, kręgosłupa piersiowego, odcinka lędźwiowego, a także uraz kości krzyżowej i kości ogonowej.

Rehabilitacja

Rehabilitacje kręgosłupa można rozpocząć niemal natychmiast po podjęciu działań w celu wyeliminowania dolegliwości. Nie dotyczy to złożonych obrażeń złamań. W takich sytuacjach pacjent potrzebuje czasu na odpoczynek. Ważne jest, aby zrozumieć, że proces rehabilitacji kręgosłupa, to zestaw środków, które będą oparte na licznych wskaźnikach różnych układów ciała. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się pacjentowi, że nie potrzebuje rehabilitacji kręgosłupa, lekarz prowadzący powinien nalegać na podjęcie procesu rehabilitacyjnego. Doświadczenie medyczne pokazuje, że większość pacjentów, którzy odmawiają poddania się serii zabiegów rehabilitacyjnych, nie pozbywa się całkowicie konsekwencji kontuzji.

Zobacz więcej na https://wojnar.pl/rehabilitacja-kregoslupa/

Kurs rehabilitacyjny jest opracowywany indywidualnie, w zależności od specyfiki urazu i stanu pacjenta. Rehabilitacja kręgosłupa jest prowadzona to najczęściej:

  • terapia lekowa
  • kinezyterapia
  • dekompresja, mechanoterapia pasywna;
  • masaż
  • terapia manualna

Sprawdź również