Mleko matki – jak zwiększyć jego produkcje?
informacje

Mleko matki – jak zwiększyć jego produkcje?

Mleko matki to gwarancja zdrowia i harmonijnego rozwoju dziecka. Zawiera wszystkie niezbędne witaminy i minerały, a także zbilansowany skład białek, tłuszczów, węglowodanów i przeciwciał. Kiedy ilość mleka jest niewystarczająca, powinnyśmy zastosować różnego typu artykuły pomagające zwiększyć laktacje oraz zwrócić uwagę na nasze nawyki żywieniowe.

Ścisłe „nie”

Przed wprowadzeniem nowych pokarmów do diety dokładnie przejrzyj swoje menu, aby wykluczyć wszystko, co mogłoby negatywnie wpłynąć na laktację. Przede wszystkim mowa o wszelkiego rodzaju konserwach, wędlinach, ostrych przyprawach. Wyklucz także miętę, szałwię i pietruszkę. Pij zieloną herbatę z łyżką miodu lub czarną herbatę z mlekiem na pół godziny przed karmieniem piersią. Sam napój nie wpływa na laktację, jednak każdy ciepły napój wspomaga przepływ mleka. W sklepach internetowych i aptekach znajdziesz też produkty wspomagające laktacje, które w składzie mają na przykład nasiona kminku. Pamiętaj też, że matka karmiąca powinna wypijać co najmniej 2 litry czystej wody dziennie.

Co w diecie?

Powinnaś zwrócić uwagę, na to co jesz i kiedy jesz. Jeśli nie możesz lub nie umiesz sama zbilansować swojej diety, to sprawdź dostępne w sklepach gotowe suplementy. O ile bowiem ilość potasu, sodu, fosforu, wapnia tak naprawdę nie zależy od spożywanej żywności, to na obecność selenu, witamin A, D, jodu, charakter kwasów tłuszczowych ma bezpośredni wpływ dieta matki. Stężenie prolaktyny jest głównym czynnikiem wpływającym na ilość mleka produkowanego w piersi. Jego ilość w organizmie jest bezpośrednio związana ze stymulacją piersi: to znaczy albo często przykładamy dziecko do piersi, albo odciągamy pokarm, jeśli bezpośrednie karmienie z jakiegoś powodu jest teraz niemożliwe. Istnieją pokarmy, które mogą nieznacznie pobudzać organizm do produkcji mleka. Jednak jeśli będziesz jedynie stosować dietę, to efekty mogą być niewystarczające. Dlatego, choć w pierwszych miesiącach życia dziecka należy zwracać uwagę na swoje odżywianie, aby uniknąć reakcji alergicznych i problemów trawiennych u dziecka, to warto też wspomagać się odpowiednimi kompozycjami, które dostarczą do naszego organizmu odpowiednio zbilansowane składniki. Jak już wspomnieliśmy takie produkty wspomagające laktacje, możemy kupić bez problemu w sklepach internetowych lub aptekach.

Sprawdź również