informacje zdrowie

Rozwój płodu oraz badania prowadzone w czasie ciąży

Współczesna medycyna pozwala nam na bardzo dokładne śledzenie procesu rozwoju płodu w czasie trwania ciąży. W pierwszych dniach ciąży zachodzące zmiany są bardzo szybie, intensywny rozwój płodu rozpoczyna się już w okresie 4 tygodnia, kiedy to dochodzi do wytworzenia połączenia pomiędzy organizmem mamy i dziecka, połączenia które funkcjonować powinno już do końca okresu ciąży.

W piątym tygodniu, który uważany jest za kluczowy rozpoczyna się rozwój mózgu. Po tym czasie płód zaczyna coraz bardziej przypominać dziecko. Już niecałe dwa tygodnie później wykształcić mogą się rysy twarzy. Prawidłowo zaczynają też funkcjonować mięśnie, a organizm dziecka jest w stanie samodzielnie wytwarzać komórki oraz krew. To w około 7 tygodniu rozwoju płodu rozpoczynają się pierwsze, wykonywane przez dziecko ruchy, które wraz z rozwojem dziecka stawać mogą się coraz bardziej intensywne, aż do momentu narodzin.

Jest to w pełni naturalny proces, który zachodzi w czasie trwania ciąży. Wraz ze wzrostem dziecka pojawić mogą się także pewnego rodzaju dolegliwości, chociażby ból.

Sprawdź również