Zgaga – trudny rywal do pokonania
Leczenie i profilaktyka objawy zdrowie

Czym jest zapalenie zatok?

Wszelkie zmiany zapalne zatok w większości dotyczą naszych górnych dróg oddechowych, a ból w tym miejscu związany jest z bliskim położeniem tej części kanału nosowego. Ściekająca wydzielina zalegająca w kanalikach nosowych często wybudza nas w nocy poprzez ból promieniujący właśnie na zatoki nosowe.

Czym jest zapalenie zatok?Leczenie tego typu schorzeń jest bardzo skomplikowane jeżeli zaniecha się jakiejkolwiek interwencji u lekarza przez dłuższy czas. Dodatkowo zapalenie zatok może potem przejść niżej np. do zębów i zaatakować zatoki szczękowe. Sama wydzielina zresztą, która spływa po naszym gardle powoduje duże problemy. Czasami może to doprowadzić do stanu zapalnego naszych dolnych dróg oddechowych. Dokuczać może nam w takiej sytuacji kaszel jak również stan podgorączkowy.

Co może wywołać stany zapalne zatok? Zmiany tego typu mogą być spowodowane między innymi wirusami, różnymi środkami chemicznymi, urazem zewnętrznym, alergią lub nagłą zmianą temperatury. Jak widać jest mnóstwo czynników, które mogą być odpowiedzialne za chore zatoki Leczenie w takich przypadkach należy często zacząć od wyeliminowania właśnie jakiejś bakterii czy substancji alergennej z organizmu pacjenta.

Wywołują one obrzęk błony śluzowej zatok i nosa przez co zwężają się kanały. Sprawia to, że trudno nam wydychać powietrze, poprzez co wytwarza się podciśnienie przez nadmiar śluzu, które powoduje ból głowy. Dokładne miejsce bólu wiąże się z tym gdzie dokładnie wystąpiło nagromadzenie wydzieliny, najczęściej jest to miejsce u nasady nosa i koło oczu. Występuje w tym miejscu także łzawienie, silny obrzęk powiek, a gdy mamy do czynienia z alergią – swędzenie. Zaatakowane zatoki często zmieniają nam smak lub w ogóle na jakiś czas go tracimy. Właśnie z powodu złożoności i licznych skutków ubocznych leczenie zapalenia zatok jest tak bardzo trudne i długie.

Sprawdź również

Dodaj komentarz