Leczenie i profilaktyka zdrowie

Zaćma: przyczyny, objawy, leczenie

Zaćma (katarakta) to jedna z najczęstszych chorób oczu, pojawiająca się zazwyczaj w podeszłym wieku. Polega na zmętnieniu soczewki, które prowadzi do zaburzeń w ostrości widzenia. Obraz jest zamglony i niewyraźny, przedmioty zniekształcone, pojawić mogą się problemy z widzeniem w jasnym świetle oraz częste uczucie zmęczenia oczu.

W większości przypadków katarakta związana jest z wiekiem: pogorszenie widzenia występuje u ponad 40% osób po siedemdziesiątym piątym roku życia, a zmętnienie soczewki obserwuje się aż u 90%. Bezpośrednią przyczyną choroby są postępujące zmiany w organizmie: zmniejszenie nawodnienia soczewki oraz zachwianie równowagi osmotycznej, koniecznej do zachowania jej przejrzystości. Ten typ zaćmy nazywany jest nabytym. Spowodowany może być także różnymi powikłaniami chorobowymi po zapaleniu błony naczyniowej, uszkodzeniu oka ciałem obcym, cukrzycy, silnym promieniowaniu, schorzeniach oka oraz porażeniu prądem. Katarakta może być również chorobą wrodzoną, przekazaną genetycznie, wywołaną przez zaburzenia chromosomowe (m.in. zespół Downa), zakażenia wewnątrzmaciczne, przyjmowanie sterydów podczas ciąży, zaburzenia metaboliczne, uszkodzenia płodu, choroby oka oraz niską wagę dziecka po urodzeniu.

Zaćma diagnozowana jest podczas specjalistycznych badań u lekarza okulisty. Leczenie przybiera najczęściej formę operacji, podczas której zmętniona soczewka zostaje usunięta i zastąpiona sztuczną o odpowiedniej dla pacjenta mocy. Dzięki nowoczesnych technikom mikrochirurgii zabieg jest krótki i nieinwazyjny, wykonywany przy użyciu specjalnych zwijanych soczewek, wprowadzanych do oka przez mikroskopijne nacięcia. Alternatywną formą leczenia zaćmy jest fakoemulsyfikacja, czyli laserowe zbijanie zmętnionej masy. Postępowanie choroby można niekiedy opóźnić za pomocą odpowiednich kropli, jednak nie w każdym przypadku okazuje się to skuteczne. Należy pamiętać również, że nieleczona katarakta może prowadzić do całkowitej ślepoty – jeśli więc zauważymy u siebie któryś z jej objawów, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Sprawdź również