ruch i sport zdrowie

Zdrowy tryb życia po zawale serca

Zawał serca jest dobitym sygnałem i ostrzeżeniem od swojego organizmu, że prowadzony dotychczas tryb życia jest co najmniej nie zdrowy. Bardzo ważnym elementem leczenia po zawale jest rehabilitacja, która prowadzona jest w kilku etapach, oraz rozpoczęcie prowadzenia zdrowego trybu życia, co powinno pozwolić na zachowanie przez chorego sprawności, oraz zmniejszyć w znacznym stopniu ryzyko wystąpienia kolejnego zawału serca. Podstawowa rehabilitacja rozpoczyna się jeszcze w szpitalu.

Pozwala to choremu szybciej wrócić do zdrowia i w znacznym stopniu zmniejszyć czas potrzebny na samą hospitalizację. Kolejnym etapem rehabilitacji jest prowadzenie zdrowego trybu życia już po zawale. Po pierwsze powinna być to odpowiednio przemyślana aktywność fizyczna. Ćwiczenia, które wykonuje osoba po zawale nie powinny być zbyt intensywne, najważniejsze jest to aby były one systematyczne. Niewskazane jest podnoszenie ciężarów, czy też wykonywanie innych ćwiczeń wymagających w krótkim czasie wielkiego wysiłku fizycznego, zwłaszcza jeśli są to ćwiczenia na bezdechu. Niedobrym pomysłem może być także gimnastyka, w przypadku której nastąpić może przechylenie całego ciała co może powodować zwiększenie ciśnienia w klatce piersiowej co także może mieć niekorzystny wpływ na pracę serca. Ćwiczenia należy dobierać więc bardzo starannie, zwłaszcza w przypadku osób, które przed zawałem nie uprawiały, nawet amatorsko żadnego sportu. Bardzo dobre ćwiczenia to marsze, czy jazda na rowerze. Może być to także spacer z psem, co nie wymaga wielkiego wysiłku, ale ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie osób już po przebytym zawale. Możliwy jest także jogging, z czasem można próbować bardziej wymagających ćwiczeń. Dobrym pomysłem jest zastosowanie także specjalnego zegarka, czy urządzenia które pozwala mierzyć tętno i ilość uderzeń serca w ciągu minuty. Po zawale, w trakcie wysiłku fizycznego należy wartości te kontrolować. Przyjmuje się, że nawet podczas treningu ilość uderzeń serca w ciągu minuty nie powinna przekraczać liczby 120, co jest niewiele większą liczbą ponad normę stanowiącą maksymalnie 100 uderzeń serca podczas normalnego funkcjonowania. Nie ma mowy o zdrowym trybie życia, jeśli nie stosuje się zdrowej diety, która pomaga na serce.

Oczywiście unikać należy posiłków smażonych, których w dużych ilościach występuje cholesterol. Z tego samego powodu powinno unikać się także tłustego jedzenia, ale także innych artykułów spożywczych takich jak na przykład jajka, których regularne spożywanie powoduje zwiększenie ryzyka ponownego zawału serca. Ważne jest także odpowiednie wyciszenie i spokojniejszy tryb życia. Unikanie sytuacji stresujących może być w zasadzie najważniejszą zmianą po zawale. W razie potrzeby przez pewien czas prowadzona może być także dodatkowa rehabilitacja. Bezwzględnie należy porzucić także nałogi, zwłaszcza papierosy, ale także alkohol, aczkolwiek spożywanie niewielkich ilości, na przykład wina, po posiłkach może wspomagać pracę serca. Osoby prowadzące zdrowy tryb życia po zawale mogą dożyć późnej starości.

Sprawdź również

Dodaj komentarz