zdrowie

Dieta dla cukrzyków

Prawidłowa dieta dla osoby z cukrzyca to przede wszystkim dieta zdrowa i odpowiednio zbilansowana. Nie ma mowy os jedzeniu produktów tłustych, które uważane są za niezdrowe. Ograniczenia obejmują także produkty zawierające cukry. Pierwsze na myśl przychodzą co prawda słodycze, które należy oczywiście z diety bezwzględnie wykluczyć, ale nawet zdrowe owoce muszą być ograniczane. Dieta cukrzyka musi oczywiście owoce obejmować, ale ich liczba powinna być odpowiednio regulowana.

Cukry zawarte w owocach dosyć szybko się wchłaniają co może być dla osób cierpiących na cukrzyce dosyć niebezpieczne. Z tych samych powodów z diety zniknąć powinny także słodkie, zwłaszcza gazowane napoje. Ilość cukru w wielu z nich jest wyjątkowo wysoka. Przeciętny konsument nie zwraca zwykle na to większej uwagi, co także jest błędem bowiem tak duża liczba węglowodanów dostarczanych „niepostrzeżenie” do organizmu wzmaga apetyt i powoduje nie rzadko problemy z wagą. Najlepiej jest napoje tego typu zastąpić wodą mineralną. Osoby zdrowe mogą do swojej diety włączyć soki owocowe, ale cukrzycy jak pamiętamy powinni ilość owoców w diecie ograniczać. Cukry zawarte w owocach wchłaniają się dosyć szybko, tak więc także soki powinny być spożywane okazjonalnie. Cukrzyca wymusza także spore ograniczenia odnośnie stosowania w swojej diecie alkoholi. Alkohol, jeśli już, w diecie cukrzyka pojawić powinien się okazjonalnie. Bardzo uważać powinno się także na mięso, tłuste posiłki raz na zawsze muszą zniknąć z diety, najlepiej zastąpić jest je chudym mięsem będącym źródłem witamin. Przy ustalaniu składu każdego posiłku powinno korzystać się z tak zwanego indeksu glikemicznego, aby móc ocenić o ile wzrośnie poziom cukru we krwi po zjedzeniu danego posiłku. Jest to jeden z najlepszych sposobów na prawidłowe kompletowanie swojej własnej diety zgodnej z zaleceniami lekarza. W kuchni cukrzyka bardzo przyda się także waga elektroniczna pozwalająca na precyzyjne wyliczenie porcji spożywanych posiłków właśnie na podstawie indeksu glikemicznego produktów spożywczych. Dokłada waga pozwala na odmierzenie bardzo dokładnych porcji, które można z powodzeniem stosować. Na dietę cukrzyka wpływ mogą mieć także inne choroby, towarzyszące cukrzycy, w tym także choroby serca oraz układu pokarmowego, na przykład problemy z wątrobą lub z drogami żółciowymi.

Wtedy stosowana może być dieta sercowa lub tak zwana dieta wątrobowa ale z uwzględnieniem indeksu glikemicznego. Od czasu do czasu możliwe jest zjedzenie czego słodkiego. Zdaniem dietetyków nawet wskazane jest posiadanie przy sobie słodyczy, w postaci batonów, które łatwo przenosić, po to aby zjeść go w razie nagłego spadku poziomu cukru we krewi co może się przecież zawsze przydarzyć. Brak odpowiedniej reakcji doprowadzić może nawet do omdlenia, a w konsekwencji do groźniejszych powikłań zdrowotnych. Jeśli jest taka możliwość to w takich nagłych sytuacjach najlepiej jest wziąć stosowny lek.

 

 

Sprawdź również

Dodaj komentarz