zdrowie

Rak piersi – główne przyczyny i objawy

Prawdopodobieństwo zachorowania na raka pierwsi zwiększa się wraz z wiekiem, począwszy od mniej więcej 30 roku życia. Zdecydowana większość chorych to kobiety po 50 czy 60 roku życia. Także predyspozycje genetyczne określane niekiedy przez lekarzy predyspozycjami rodzinnymi są dosyć poważną przyczyną pojawiania się tego nowotworu. Tyczy się to nie tylko kobiet ale także i mężczyzn, którzy jednak mają bardzo małe szanse zachorowania na ten typ nowotworu. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa także wystąpienie nowotworu w drugiej piersi, wtedy badania profilaktyczne prowadzone powinny być zdecydowanie częściej. Tak samo na ryzyko wpływają inne choroby, zwłaszcza te dotyczące gruczołu piersiowego.

Udowodniono także, że na nowotwór ten częściej zapadają kobiety rasy białej. Przy okazji można nadmienić, że jednym z wielu objawów choroby, może być przebarwienie skóry na piersi, zwykle w miejscu pojawienia się guza. Wymienione przyczyny, są to w dużej mierze czynniki na które nie mamy niestety żadnego większego wpływu, ale istnieje cala gama przyczyn, na które chorzy jak najbardziej mogą mieć wpływ. Tak samo jak w przypadku wielu innych nowotworów siedzący tryb życia oraz niezdrowa dieta znacznie zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania. Zwłaszcza tak zwany zły cholesterol dostarczany w niezdrowej diecie może mieć jak najbardziej wpływ na zachorowanie. Inne typowe i występujące w przypadku wielu chorób nowotworowych przyczyny to palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu. Ryzyko zachorowania można zmniejszyć poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia. Co ciekawe także ciąża, oraz karmienie piersią bardzo mocno je zmniejsza, niezależnie od wieku. Zawsze jednak należy pamiętać o badaniach profilaktycznych. Część nowotworów piersi rozwija się bowiem przez długi czas jako łagodne guzy, które można w bardzo prosty sposób usunąć nie ryzykując przy tym nawrotu choroby. Wskazane jest także samobadanie piersi, które może umożliwiać wykrycie guza nowotworowego. Nowotwór ten powoduje także kilka typowych objawów, o których wspomnimy. Po pierwsze jest to uczucie bólu, które pojawia się przy dotknięciu piersi, możliwe jest także wystąpienie opuchlizny.

Może być to opuchlizna miejscowa, w miejscu pojawienia się nowotworu, może ona dotyczyć także całej piersi, która będzie wydawać się wtedy nieproporcjonalnie większa. Rak piersi objawiać może się także poprzez upławy z piersi, co może sugerować już znaczny rozwój choroby. Także powiększenie się węzłów chłonnych może sugerować, że w piersi rozwija się rak. Najczęściej wywołuje to znaczne powiększenie się węzłów chłonnych w okolicach pachy, aczkolwiek nie zawsze. Węzły chłonne mogą powiększyć się bez żadnych dodatkowych objawów ale może występować także ból w okolicach pachy, czy też ramienia. Może być to także częste drętwienie ramienia. Powiększone węzły chłonne mogą utrzymywać się przez pewien czas, po czy powrócą do swoich normalnych rozmiarów, ale i tak powinno się poddać stosownemu badaniu, najlepiej jak najwcześniej.

Sprawdź również

Dodaj komentarz